مزدا۳| مرکز فروش قطعات اصلی و استوک
بهمن 26, 1399

پژو یکی از شرکت های خودروسازی فرانسوی است که ورود رسمی آن به صنعت خودروسازی با تولید دوچرخه گراند بای در سال ۱۸۸۲ آغاز شد. در ادامه نخستین خودرو تولیدی پژو خودرویی سه چرخ بود که باهمکاری دایملر تولید گردید. این شرکت جزو نخستین شرکت های خودروسازی جهان می باشد و در حال حاضر شرکت پژو بزرگترین تولیدکننده خودرو در فرانسه و دومین تولیدکننده بزرگ خودرو در اروپا شناخته می شود.

انواع محصولات پژو در بازار ایران

در ایران از سال ۱۳۶۹ تولید و مونتاژ انواع مدل های خودور پژو در شرکت ایران خودرو آغاز شد و هرچند این تاریخ ورود و حضور رسمی تولید و عرضه این خودور در بازار ایران محسوب می شود ولی ایرانی ها از سال ها قبل با محصولات این خودروساز فرانسوی آشنا بودند و مدل های پژو 404 و پژو 504 از معروف ترین مدل های شناخته شده در بین ایرانیان بوده است.

همچنین پس از ورود خط مونتاژ و تولید این خودور در کشور، از سال ۱۳۷۳ تولید قطعات و لوازم خودروی پژو نیز توسط شرکت ساپکو در دستور کار قرار گرفت و رشد و توسعه صنعت قطعه سازی و شیب صعودی آن از این زمان آغاز گردید.

در این میان محصولات و مدل هایی از این خودرو که در داخل تولید و یا مونتاژ گردید عبارتند از:

پژو 405

پژو 405 در سال ۱۹۸۷ میلادی برای اولین بار توسط شرکت پژو فرانسه تولید و به بازار عرضه گردید و در مدت کوتاهی و یکسال بعد در سال 1988 میلادی به عنوان بهترین خودروی سال اروپا شناخته شد.

شرکت ایرانخودور بعد از پیکان به دنبال سرمایه گذاری بر روی خودرویی جدید بودند و به همین دلیل خط تولید پژو ۴۰۵ از سال ۱۳۶۹ در ایران استارت خورد و کار مونتاژ و تولید قطعات ۴۰۵ آغاز شد و این اقدام باعث شد تا اینکه در سال ۱۳۷۷ بیش از ۷۰ درصد از قطعات خودرو پژو و تمام خودروهای هم پلتفرم آن در داخل تولید گردد. هرچند نیاز به واردات قطعه از تولیدکنندگان خارجی به شدت کاهش یافت اما در کنار آن کیفیت خودروهای تولیدی نیز افت قابل توجهی نمود.

شرکت ایران خودرو به عنوان پیشتاز عرصه تولید خودور در ایران مدل های بسیاری را براساس پژو 405 تولید می کند.

 • پژو ۴۰۵ GL/GLX بتدا با موتور ۱٫۶ لیتری و پس از آن ۱٫۹ لیتری ۸ سوپاپ کاربراتوری که تولید آن در سال ۲۰۰۲ متوقف شد.
 • پژو ۴۰۵ GLX با موتور ۱٫۸ لیتری ۸ سوپاپ انژکتوری که از سال ۸۲ تا سال ۹۹ تولید می‌شد.
 • پژو ۴۰۵ GLIمدل کم آپشن تر GLX که در سال‌های ۸۳ و ۸۴ تولید می‌شد.
 • پژو ۴۰۵ SLXمدل بروزرسانی شده پژو ۴۰۵ که با تغییراتی در نمای خارجی و داخلی و موتور ۱٫۶ لیتری تی‌یو۵ عرضه می‌شود.
 • پژو پارس:فیس لیفت پژو ۴۰۵ در بخش‌های سپر جلو و عقب، جلوپنجره، در کاپوت، چراغ‌های جلو و عقب و در صندوق عقب، خود پارس در ۴ مدل مختلف عرضه می‌شود:
 • معمولی، که از سال ۹۰ به بعد با نام پژو پارس سال شناخته می‌شود. این مدل با موتورهای ۱٫۸ و ۱٫۹ لیتری عرضه می‌شود
 • LX، که با موتور ۱٫۶ لیتری تی‌یو۵ عرضه می‌شود.
 • ELX، با ۲ موتور ۱٫۸ لیتری ۸ سوپاپ و ۱۶ سوپاپ عرضه می‌شود.
 • پژو پارس اتوماتیک، در اوایل با موتور ۱٫۸ لیتری و به تازگی با موتور ۱٫۶ لیتری عرضه می‌شود
 • پژو آردی و پژو روآ: هردو خودرو با ظاهر ۴۰۵ و موتور ۱٫۶ لیتری پیکان عرضه می‌شوند.
 • سمند/سمند سورن/دنا و دنا پلاس: خودروهای ملی ایران که با پلت فرم، گیربکس و موتور (در مدل سمند) پژو ۴۰۵ عرضه می‌شوند.
 • وانت آریسان: علی‌رغم اینکه با نشان تجاری ایران خودرو عرضه می‌شود ولی شباهت‌های آن با پژو ۴۰۵ انکار ناپذیر است.

پژو 206

یک خودروی سواری تولید شرکت پژو استکه به جهت جذابیت ظاهری، شتاب بالا و مصرف سوخت پایینطرفداران زیادی دارد و در ایران با ۶ تیپ تولید و عرضه شده. در سال ۲۰۱۰ در بسیاری از کشورهای اروپایی تولید آن متوقف شد، اما فروش آن با تغییر در چهره، با نام +۲۰۶ در اروپا از سال ۲۰۰۹ آغاز شد و تا سال ۲۰۱۲ ادامه یافت. کیفیت مونتاژ ایران خودرو با شرکت اصلی پژو در فرانسه تفاوت زیادی دارد.

پژو 207

پژو 207 از سال 2008 به عنوان فیس لیفتی از پژو 206 و با همان ویژگی های فنی وارد بازار شد و از سال 1389 نیز وارد بازار ایران شد و در واقع در کشور ما با این نام شناخته می شود. عرضه ی این خودرو بعد از سه سال یعنی در سال 91 به دلیل تحریم ها متوقف شد. این سری از پژو 207 از موتور و گیربکس فرانسوی بهره مند بودند اما با رفع تحریم ها در سال 95 دوباره این خودرو با ویژگی های ظاهری جدید به خط تولید ایران خودرو بازگشت.

پژو 2008

یک خودروی کراس اوور کوچک تولیدشده توسط شرکت پژو فرانسه است که برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ در نمایشگاه خودرو ژنو از آن رونمایی شد. بنابر تصمیم پژو مبنی بر عدم تولید 208 SW، این خودرو به عنوان جایگزین خودروی پژو 207 SW معرفی شد. این خودرو با کد A94 و بر روی پلت فرم PF1 طراحی و توسعه یافته‌است و دارای قطعات الکترونیکی مشترک با پژو ۲۰۸ می‌باشد و با گیربکسهای ۵ و ۶ دنده دستی و ۴ تا ۶ دنده اتوماتیک عرضه می‌شود.

پژو 508

یک خودروی اندازه متوسط است که تولید آن از سال ۲۰۱۱ آغاز شده‌استو دارای نسخه‌های استیشن و کراس اوور چهار چرخ متحرک با تکنولوژی HYbrid4 است. این خودرو بر اساس کانسپت پژو SR1 که در سال ۲۰۱۰ در نمایشگاه خودرو ژنو رونمایی شد طراحی و توسعه یافته‌است. این خودرو رقیب مستقیم برای خودروهایی نظیر آئودی ای۴، ولوو ایکس‌سی۷۰، فولکس‌واگن پاسات و ب‌ام‌و سری ۳ در بازار اروپا محسوب می‌شود.

پژو 301 وارداتی

یک خودروی کامپکت تولید شده توسط شرکت خودروسازی پژو فرانسه است. این خودرو در سال ۲۰۱۲ در نمایشگاه بین‌المللی خودرو پاریس رونمایی و از سپتامبر همان سال به بازار عرضه شد. این خودرو خواهر دوقلوی سیتروئن سی-الیزه شرکت سیتروئن می‌باشد. ساخت هر دوی این خودروها در سال ۲۰۱۲ در اسپانیا شروع شد و سپس تولید آن‌ها در سال ۲۰۱۳ در چین و ۲۰۱۴ در نیجریه آغاز گردید.

فروش پژو ۳۰۱ در نوامبر ۲۰۱۲ در ترکیه آغاز گردید و پس از آن به بازار کشورهای غرب آسیا، آفریقا، آمریکای لاتین و اروپای شرقی وارد شد. از آن‌جایی‌که پژو ۳۰۱ مخصوص بازارهای ضعیف و در حال توسعه طراحی شده بود،در اروپای غربی ارائه نشد. تارا ایرانخودرو نیز نسخه بهبود یافته این خودرو میباشد که طراحی و ساخت آن توسط ایران خودرو انجام گرفته است.

قطعات پژو

خودرو پژو به واسطه تنوع و گستردگی بسیاری که در تولیدات و پلتفرم های گوناگون آن ایجاد شده در بحث قطعات پژو نیز به همین اندازه وسیع و دارای بازار و خدمات گسترده ای است تا جایی که از کشورهای شرقی گرفته تا قطعه سازهای داخلی بسیاری اقدام به تولید و عرضه انواع واقسام قطعات تولیدی آن با کیفیت های متفاوت نموده اند.

لوازم یدکی پژو

هر محصول و کالایی پس از تولید انبوه و عرضه به بازار با مسأله قطعات و خدمات پس از فروش مواجه است که لوازم یدکی پژو نیز در این زمره قرار می گیرد.

عرضه و فروش کلیه قطعات و لوازم یدکی به منظور تهیه لوازم یدکی پژو و قطعات پژو روش ها و مناسبات بسیاری وجود دارد ولی بعضا تهیه بعضی قطعات و محصولات با کیفیت و اصلی و استوک یکی از دغدغه های مشتریان است که در اینجا سعی بر آن شده تا این معضل به نحوی مرتفع گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *